آموزش

مزایا و معایب حمل بار با قطار

مزایا و معایب حمل بار با قطار

حمل بار با قطار یکی از اصلی ترین روش های حمل و نقل زمینی است. در این روش بار را با استفاده از امکانات راه آهن و قطار جابجا می کنند. در حمل و نقل ریلی، بارهای مجاز را از طریق قطارهای باری و کانتینرهای حمل بار به مقصد می رسانند. این روش نیز مانند تمامی راه های حمل بار، مزیت ها و معایبی دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

مزایای حمل بار با قطار

اگر موضوع زمان برای رسیدن بار به مقصد مهم نباشد، بی شک حمل و نقل ریلی را می توان بهترین روش حمل و نقل زمینی دانست. حمل بار با قطار مزایای بسیاری دارد که صاحبان کالا را برای انتخاب این روش قانع می کند. مهمترین این ویژگی ها به این شرح است:

ایمنی بالا: بر اساس آمار، حمل و نقل ریلی بسیار ایمن تر از حمل و نقل جاده ای است و میزان تصادفات در این روش بسیار پایین است. علاوه بر این، واگن های قطارهای باری بسیار ایمن تر از کامیون ها هستند و بار را در مقابل آسیب های احتمالی به خوبی حفظ می کنند. پس از تجهیز قطارهای باری به کانتینرهای حمل بار، میزان اطمینان از سلامت کالاها افزایش یافته است. ضمناً هر باری که برای ارسال به قطار سپرده می شود بر اساس ارزش اظهار شده آن تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

مزایا و معایب حمل بار با قطار

مزایا و معایب حمل بار با قطار

معایب حمل با با قطار

حمل بار با قطار فارغ از مزایای متعددی که برخی از آن ها در این مطلب بررسی کردیم، معایبی نیز دارد که منتقدان به آن ها اشاره می کنند. از جمله:

سرمایه سنگین راه اندازی و نگهداری: راه آهن یک پروژه کلان بشمار می آید که هزینه راه اندازی و نگهداری از آن بسیار بالاست. شاید به همین دلیل است که این وظیفه سنگین را به دوش دولت ها می اندازند.

انعطاف پذیری کمتر نسبت به حمل و نقل جاده ای: در حمل و نقل جاده ای صاحبان کالا می توانند در هر زمان و به هر نقطه ای که تمایل دارند بارشان را ارسال کنند. اما حمل و نقل ریلی زمانبندی مشخص خود را دارد و فقط به نقاطی که به خطوط راه آهن مجهز هستند، متصل است.

انحصاری بودن: همانطور که پیشتر نیز اشاره شد بخش خصوصی نیز وارد صنعت راه آهن شده است، اما این فعالیت بیشتر مختص قطارهای مسافربری است. بر همین اساس میزان مشارکت و رقابت در بخش حمل بار کمتر است.

عدم امکان خدمات موسوم به درب به درب: حمل بار با قطار به صورت درب به درب ممکن نیست. این روش بیشتر در حمل و نقل جاده ای مرسوم است و صاحبان کالا می توانند از مبدأ به مقصد مورد نظرشان بار را ارسال کنند. البته لازم به ذکر است که برخی از زیر مجموعه های راه آهن مانند قطاربار امکانات ویژه ای را برای حمل بار با قطار برای صاحبان کالا در نظر گرفته اند.

 

سخن پایانی

حمل بار با قطار را می توان یکی از روش های ایمن و کاربردی در سیستم حمل و نقل هر کشور دانست. روشی کم هزینه که با محیط زیست نیز سازگاری دارد. متأسفانه ویژگی های این روش حمل و نقل آن طور که شایسته آن است معرفی نشده و صاحبان کالا به طور کامل از قابلیت های آن آگاهی ندارند. در حال حاضر سازمان ها می توانند با انعقاد قرارداد با شرکت های فعال در ناوگان ریلی از مزایای ویژه حمل بار با قطار برخوردار شوند.

سامانه قطاربار به صورت تخصصی با بهره گیری از دانش فنی، با بیش از ۴۰ انبار توشه مجهز به امکانات تخلیه و بارگیری در شبکه ریلی کشور آماده خدمت رسانی به صاحبان کالا است. امروزه این امکان وجود دارد که برای حمل انواع بار اعم از خرده بار، بار عمده و بار سازمانی به وسیله قطار اقدام کرد. برای ثبت سفارش می توانید به وب سایت قطاربار مراجعه کرده و یا با شماره تلفن های زیر در تماس باشید:

 ۰۲۱۵۵۶۶۸۶۳۶۰۲۱۵۵۶۶۳۳۵۲۰۲۱۵۵۶۶۳۳۵۱۰۲۱۵۵۶۶۳۳۵۰

نوشته های مرتبط

2 نظر در “مزایا و معایب حمل بار با قطار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *