برای ارسال بار به وسیله قطار، باید به انبار توشه در ایستگاه‌های راه آهن سراسر کشور مراجعه شود. در انبار توشه فرایند بسته‌بندی، صدور بارنامه و در نهایت ارسال بار انجام می‌گیرد.

انبار توشه همه روزه از 8 صبح تا 6 بعد از ظهر بدون تعطیلی آماده خدمات رسانی به هموطنان عزیز می‌باشد.

هزینه ارسال بار با قطار به عواملی مانند وزن بار، ارزش مرسوله که توسط صاحب آن اظهار می‌شود، شهر مبدأ و شهر مقصد بستگی دارد. شما می‌توانید با استفاده از صفحه استعلام نرخ ارسال بار این هزینه را برای مرسوله خود محاسبه کنید.

پس از ارسال مرسوله، یک بارکد منحصر به فرد برای آن صادر می‌شود که در بارنامه نیز درج شده است. با وارد کردن این بارکد در صفحه پیگیری مرسوله می‌توانیم وضعیت ارسال آن را مشاهده و پیگیری کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با خدمات قطار بار با شماره 021-55663350 تماس بگیرید.

پس از رسیدن بار ارسال شده به انبار توشه در مقصد، صاحب بار می‌تواند درخواست ارسال آن به محل مورد نظر را بدهد. بر اساس حجم و اندازه بار این کار به وسیله موتور یا وانت انجام می‌پذیرد. در شهرهایی مانند تهران، واحد “پیک انبار” اقدام به تماس با صاحبان مرسوله‌ها کرده و در صورت تمایل آن‌ها ترتیب ارسال بار به محل مورد نظرشان را می‌دهد.

ارسال مواد فاسد شدنی از طریق قطار امکان پذیر نمی‌باشد.

هر مرسوله‌ای که با قطار حمل می‌شود برای جبران خسارت احتمالی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. بیمه نیز برای حمل وسایل شکستنی دستورالعمل ویژه‌ای برای بسته بندی آن دارد. بنابراین اگر وسایل شکستنی بر اساس دستورالعمل بیمه بسته بندی شوند، می‌توانند با استفاده از قطار ارسال گردند.

برای ارسال خودرو با قطار ابتدا باید بلیط مخصوص این کار را از سایت رجا تهیه کرد. پس از استعلام پلیس و تأیید آن می‌توان برای بارگیری خودرو اقدام کرد. یادآوری می‌کنیم که مالک خودرو برای انجام فرایند ارسال آن حداقل 3 ساعت زودتر باید در محل انبار توشه حاضر باشد.

برای ارسال خودرو با قطار باید از سایت رجا بلیط تهیه شود که نرخ آن با توجه به ارزش خودرو، شهر مبدأ و مقصد محاسبه و اعلام می‌گردد.